Dela nyhet
Derbydags – och tuffast möjliga motstånd väntar
22 apr, 14:45 1 kommentar

Det är upplagt för derbyfest när Grevie GIK tar emot IF Förslöv. Men det är inte bara ett lokalderby – det är också en värdemätare. Förslöv har inlett säsongen starkt och seglat upp som en av favoriterna till att vinna serien. Det tycker även Grevies tränare Masse Borglund.
– Förslöv har imponerat stort hittills. De har ett tydligt spel, hög intensitet och många spelare som kan avgöra matcher. De är absolut en av de hetaste kandidaterna till seriesegern, säger han.
Grevie kommer till matchen med insikten om att man måste upp i nivå på alla plan sedan matchen mot Hjärnarp. Derby innebär känslor och prestige – men det krävs mer än hjärta för att rå på ett lag i form.
– Vi vet vad som krävs. Det gäller att vara disciplinerade, kompakta och ta vara på våra chanser. Vi är ödmjuka inför uppgiften, vi spelar hemma och det här är en match vi verkligen vill vinna, säger Masse.
Hur är läget i laget?
– Vi hade Fille skadad förra matchen och han kör vidare med sin rehab. förhoppningsvis är han 100% klar till på söndag. Jag känner också glädje över att flera spelare som tillhört Grevie tidigare nu är nyfikna på vad det är vi håller på med, och som aviserat att de vill komma och känna sig för lite. Det betyder mycket för oss i tränargruppen.
Någon särskild spelare du vill lyfta fram så här långt?
– Jag är kollektivist och tror på lagets kraft, men visst finns det spelare som klivit fram när det som mest behövs. Jacob Ivarsson är en GIGANT i mina ögon. Värdefull både på och vid sidan av planen. Filip Kant har enorm kapacitet, och kan bli en väldigt duktig fotbollsspelare om han jobbar vidare med sin utveckling. Egon Kant har jag aldrig sett bättre. Han tar ansvar och är ovärderlig längst bak.
Avspark: 15:00 Grevieparken A
Räkna med känslor, kamp – och ett derby som betyder mer än tre poäng.
Kommentarer
Roffe 26 apr, 01:36
Framåt GIK!