Dela nyhet
Efter halva vårsäsongen - Inställning, laganda och kampen om platserna
15 maj, 09:00 0 kommentarer

Vi har passerat halva vårsäsongen och ser tydlig framgång både i A- och B-laget. Vi tog ett samtal med Masse om de utmaningar som väntar – allt från inställning och laganda till konkurrensen om spelplatser och målsättningarna för resten av säsongen.
Hur bedömer du lagets insats hittills, både i A- och B-laget?
– Vi är på en riktigt bra plats spelmässigt. Igår såg jag B-laget mot IFK Rössjöholm och de gjorde en fin insats, och i söndags fick A-laget mot Vegeholms IF verkligen visa vad vi tränat på. Den process vi är inne i kräver bara en sak – tid. Om vi är hungriga, visar attityd och energi kommer resultaten av sig själva.
Hur ser du på spelarutvecklingen i B-laget – och hur säkerställer ni att alla som vill spela där verkligen får chansen?
– Det är en härlig mix av unga lovande spelare och mer erfarna krafter. De yngre har tagit rejäla kliv framåt, och de äldre axlar ett större ansvar när det behövs som mest. B-laget är en miljö där man kan växa, och vi jobbar aktivt för att spetsa till oss ytterligare – både i träning och match.
På vilket sätt jobbar ni konkret med attityd och kollektivt tänkande i träningarna?
– Det är ett ständigt pågående arbete. Sammanhållningen är fantastisk – vi skrattar mycket tillsammans, men vet också när det är dags för allvar. Det kollektiva tänkandet vilar på insikten att om du inte tar jobbet, stjälper du kollektivet. Vi ser en klar förändring på de 3–4 månader vi jobbat ihop, men har fortfarande mycket kvar att bevisa. Åter igen handlar det om attityd och energi.
Hur hanterar du och ledarstaben den hårda konkurrensen om platserna i A-laget?
– Det är en av de svåraste uppgifterna som tränare. Alla vill spela i A-laget, men det finns bara sexton platser per match. Varje träning bedömer vi främst attityd och energi. Några spelare levererar alltid, och deras inställning har börjat smitta av sig på resten. Fortsätter vi så här ser hösten väldigt ljus ut.
Vilka är dina målsättningar för resten av säsongen – både resultatmässigt och i spelarutveckling?
– För mig handlar det om att fortsätta skapa engagerande, nivåanpassade träningspass. I vissa processer har vi kommit långt; i andra måste vi jobba mer. Det är en balansgång vecka för vecka. Om killarna fortsätter följa våra linjer och samtidigt släpper loss sin livfulla fantasi kan resten av säsongen bli riktigt rolig. Vi får inte glömma att vi bara tränat ihop på riktigt i 3–4 månader – ett helt nytt spel tar upp mot två säsonger att sätta, så tålamod är A och O. Truppen är väldigt lyhörd och vetgirig, vilket är anledningen till att vi redan spelar fin fotboll. Nu fokuserar vi på att göra allt snabbare, tuffare och med ännu högre kvalitet.
På fredag 16/5 är nästa drabbning för herrlaget då man åker till Jonstorp för match på Jonstorps IP kl 19:00.
Kommentarer